Russlands ambassade i Oslo krever en forklaring fra norske myndigheter etter PSTs trusselvurdering i forrige uke. Ambassaden hevder Russland «demoniseres» av PST og TV 2. Uttalelsen hinter også til at det norsk-russiske samarbeidet i Nord kan stå i fare.
Av THORSTEIN KORSVOLD / thorstein@aldrimer.no.
30. januar la Politiets sikkerhetstjeneste (PST) fram sin årlige trusselvurdering. Der står det blant annet at utenlandsk etterretning kan påføre Norge «betydelig skade». Russisk etterretning har i følge PST det største skadepotensialet. Det forventes at utenlandsk etterretning vil ty til både spionasje, forsøk på å rekruttere . . .
Denne artikkelen er for abonnenter
Bli abonnent og få tilgang til mer innhold og eksklusive artikler!
Årsabonnement: Kr. 1940,-
Årsabonnement veteraner: Kr. 1164,- (NB: Må brukes sammen med rabattkode. Ta kontakt på abonnement@aldrimer.no dersom du ikke har)
Halvårsabonnement: Kr. 1040,-
Kvartalsabonnement: Kr. 539,-
Månedsabonnement: Kr. 199,-
Årsabonnement bedrifter/inst: Kr. 5999,- (inntil fem samtidige brukere)
Årsabonnement biblioteker: Kr. 4999,- (inntil fem samtidige brukere)
Allerede abonnent?
- forsvarspolitikk
- NATO
- etterretning
- Sikkerhetspolitikk
- Kina
- Lars Løkke Rasmussen
- allianse
- Islamsk stat
- terrorisme
- angrep
- Etterretningstjenesten
- terrorangrep
- spenningsnivå
- Forsvarsdepartementet
- Sylvi Listhaug
- fremmedkrigere
- Politiets sikkerhetstjeneste
- Russlands utenriksdepartement
- Norge
- PST
- krigsfare
- Sverige
- Regjeringen
- trussel
- Danmark
- Russlands ambassade
- Krigsfrykt
- Russland
- Benedicte Bjørnland
- trusselbilde
- USA
- overvåking
Thorstein Korsvold
Thorstein Korsvold er journalist med rundt 15 års erfaring. Han er utdannet cand.mag. med toårig journaliststudium i tillegg. Korsvold har omfattende tv-erfaring etter 11 år i TV 2 Nyhetene, der han dekket både innenriks- og utenriksstoff. Helse, forskning og klimastoff er blant spesialområdene, men de siste årene har interessen dreiet mot forsvars-, beredskaps- og sikkerhetspolitiske spørsmål. Han har dekket en rekke store saker for TV 2, blant annet brannene i Lærdal og Gudvangatunnelen, terrorangrep i Paris, Brexit, krigen i Syria og flyktningkrisen, tsunamien i Japan og krigen i Ukraina. Korsvold har også laget film, og er prisbelønnet som fotograf.